Praní a žehlení povlečení

Péče o ložní povlečení je velmi podstatnou záležitostí pro uchování jeho stálosti a kvality. Pokud budete povlečení prát na nevhodnou teplotu nebo žehlit jinak, než je doporučeno výrobcem, je docela možné, že vám i sebevíc kvalitní materiál dlouho nevydrží. Připravili jsme proto několik základních rad a doporučení, jak o povlečení pečovat. Pokyny ohledně péče musí výrobce uvádět u každého povlečení a to na lístečku na vnější straně povlečení.

Chcete udržet stálobarevnost? Povlečení perte naruby a se zapnutým zipem (knoflíky)

Jak prát povlečeníPro udržení stálobarevnosti a hezkého vzhledu povlečení Vám doporučujeme povlečení prát naruby a se zapnutými zipy či knoflíky. Tímto postupem ochráníte potisk povlečení a prodloužíte tím celkovou životnost povlečení.

Pokud máte v jedné místnosti, například v ložnici či dětském pokoji, dvě stejné sady povlečení, doporučujeme Vám je prát najednou. To samé se týká i jednotlivých částí povlečení. Vždy společně perte jak povlak na přikrývku, tak i na polštář. Zaručíte tím, že obě povlečení budou mít stejnou barevnost a budou tak vypadat hezky. Určitě byste nebyli potešeni, kdyby jedna sada povlečení byla například více světlejší než druhá sada.

Perte jednotlivé části povlečení společně, avšak nepřeplňujte pračku

Jak jsme již v předchozím bodě doporučovali, perte jednotlivé části či stejné vzory povlečení, které používáte najednou, společně. Avšak je potřeba pamatovat i na to, abyste zbytečně nepřeplňovali pračku. Při plném bubnu dochází k otěrům praného ložního prádla a tím může nastat poškození praného prádla.

Povlečení měňte alespoň jednou až dvakrát do měsíce

Abyste zabránili výskytu roztočů a mikrobů v povlečení, perte povlečení pravidelně a to alespoň jednou (nejlépe dvakrát) do měsíce. U alergiků dokonce doporučujeme výměnu každý týden. Pokud to výrobce nabízí, bavlněné či krepové povlečení perte na 60°C. Při této teplotě totiž dochází k likvidaci roztočů a mikrobů. Pravidelná výměna ložního prádla se Vám vrátí na kvalitě Vašeho zdraví a spánku.

Nebaví Vás žehlení? Sáhněte po krepovém povlečení

Pro mnoho lidí je žehlení noční můrou, ať už díky nedostatku času nebo neoblíbenosti této činnosti. Spousta zákazníků a zákaznic tak vyhledává povlečení, které se nemusí žehlit. Mezi nejoblíbenější v této kategorii patří povlečení z bavlněného krepu. Čím dále více se také do povědomí dostává povlečení z mikrovlákna, které je oblíbené hlavně v zimních měsících a které se také nežehlí.

Povlečení perte na 60°C, používejte kvalitní prací prostředky

Jak prát a žehlit povlečeníPovlečení doporučujeme prát na 60 stupňů Celsia. Způsoby praní jsou však u konkrétních druhů povlečení rozdílné. Informace o údržbě a praní musí být součástí každého povlečení. Prací symboly Vám tak napoví, na jakou teplotu výrobce doporučuje povlečení prát. Bavlněné povlečení je možné prát většinou na zmíněných 60°C, ale jsou bohužel výrobci, kteří uvádí pouze 40°C. Nízká teplota praní může být náznakem nízké kvality povlečení, ať už potisku či použité látky.

Doporučujeme používat kvalitní prací prostředky, aby nedošlo k znehodnocení látky.