Rádce při nákupu povlečení aneb na co si dát pozor při koupi

Výběr ložního povlečení se může zdát jako snadná věc, ale opak je pravdou. Není to vše jen o výběru hezkého motivu, ale je potřeba přihlížet na několik dalších parametrů a také na kvalitu materiálu a šití. Často se setkáváme s pěkným ložním povlečením, které můžete koupit velice levně, jenže přesně tady platí, že jednorázová větší investice bude ve výsledku mnohem nižší než častá investice do nekvalitního levného povlečení. Přinášíme Vám souhrn, na co vše si musíte při koupi povlečení dát pozor.

1. Výběr vhodného materiálu

Pamatujte na roční období, kdy povlečení kupujete, protože je velký rozdíl mezi materiály ložního povlečení, které jsou vhodné pro zimní období a naopak pro teplé letní noci. Důkladně si přečtěte složení materiálu, protože již to vám hodně napoví, jak se v daném povlečení budete cítit.

Pokud máte rádi hřejivý pocit, na chladnější období roku Vám doporučujeme zakoupit flanelové ložní povlečení. Povlečení je ušité ze 100% bavlny, která je z obou stran upravená česáním. Je tak měkké a velmi hřejivé (více o flanelu se dozvíte v sekci flanelové povlečení). Pokud si chcete dopřát luxusu, doporučujeme Vám saténové či damaškové povlečení. Avšak nejvíce oblíbeným a nejpoužívanějším povlečením v domácnostech je klasické bavlněné povlečení nebo krepové povlečení. Velkou výhodou krepového povlečení je, že jej nemusíte žehlit. S největší nabídkou v obchodech se setkáte právě u těchto dvou typů povlečení.

Co se týká použitého materiálu, vždy doporučujeme pouze povlečení ze 100% bavlny. Na trhu se totiž můžete setkat také s povlečením s příměsí umělého materiálu (polyesteru) nebo dokonce s povlečením ze 100% polyesteru. U takového povlečení Vás může potěšit jen nízká cena, ale co se týká pohodlí a příjemného spánku, to od něj neočekávejte.

2. Správné rozměry povlečení dle přikrývky a polštáře

Rádce při nákupu povlečeníVolba správných rozměrů povlečení je zásadním aspektem při výběru povlečení. Zajisté byste nebyli potěšeni, pokud byste doma zjistili, že zakoupené povlečení je malé nebo naopak příliš velké než je Vaše přikrývka či polštář. Proto ještě před samotnou koupí zkontrolujte, zda máte přikrývku a polštář standardních rozměrů (polštář 70x90 cm a přikrývku 140x200 cm). Pokud plánujete zakoupit povlečení či přikrývku a polštář v některém ze zahraničních řetězců jako je například švédská IKEA, dejte si pozor na jejich atypické rozměry polštářů, přikrývek a tím i povlečení.

Abyste se v rozměrech lépe orientovali, připravili jsme pro Vás souhrn většiny nabízených rozměrů povlečení, se kterými se můžete na českém trhu setkat.

3. Zapínání na zip či knoflíky

V dnešní době bývá většina povlečení opatřena zapínáním na zip, díky kterému je výměna ložního prádla velice snadná. Avšak stále se můžete setkat s povlečením, které je opatřeno plastovými či nítěnými knoflíky. Pokud je povlečení opatřeno těmito knoflíky, je vhodné pro mandlování a vyváření.

Pokud Vám záleží na konkrétním druhu zapínání, nezapomeňte zkontrolovat způsob zapínání.

4. Výběr motivu

Máte-li přikrývku a polštář o běžných rozměrech, nabízí se Vám široký výběr motivů povlečení. Nejčastěji se můžete setkat s povlečeními s těmito motivy:

  • Povlečení se vzorem puntíků
  • Povlečení s romantickými motivy
  • Povlečení s květinovými motivy
  • Povlečení se vzorem zvířat
  • Povlečení s dětskými motivy

Jediné naše doporučení zní: nenechte se ovlivnit jen lákavým vzorem, rozhodujte se i na základě jiných parametrů.

5. Cena povlečení

Cena povlečeníCena je pro mnohé zásadním rozhodovacím prvkem při nákupu povlečení. Pokud při výběru dáváte přednost ceně, pak v mnohých případech neočekávejte maximální kvalitu. Nízká cena se totiž musí odrazit na kvalitě povlečení. Pří nízké ceně se můžete setkat s nekvalitním ušitím, s nízkou gramáží povlečení, díky které je povlečení příliš tenké a dlouze Vám nevydrží a nebo povlečení nemusí být ušito ze 100% bavlny, ale z levnějšího umělého materiálu

Pokud sháníte kvalitní české povlečení, raději si připlaťte. Tato investice se Vám v delším časovém horizontu vrátí.

Nebojte se připlatit za kvalitní ložní povlečení české výroby

Na českém trhu máte na výběr z širokého spektra povlečení od různých výrobců, je však důležité znát opravdovou kvalitu zboží a výběru věnovat vyšší pozornost. Prostudujte si všechny důležité informace o daném ložním povlečení a pokud bude vyhovovat vašim požadavkům, nebojte se do něj investovat. Kvalitní ložní povlečení vám vydrží i několik desítek let, proto se vám jednorázová investice zajisté vyplatí.